VIERA BENKOVÁ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

„Nikdy nezabudnem na to, čo som prežila počas bombardovania vo Vojvodine (v Srbsku) v roku 1999. Vtedy našu žírnu rovinu, ľudí a budovy na nej ničili nálety lietadiel s bombami a vždy, keď si na to pomyslím (i vo sne ich počujem!), príde mi na um výstraha umného človeka Georgesa Clemenceaua: „Ľudstvo musí s vojnami skončiť, lebo vojny skončia s ľudstvom!“ Ozaj, či kvôli niekoľkým militantným politikom a tým, čo majú z vojen zisky, sa má naša jedinečná a  krásna matka Zem zničiť? Viem, že vo svete, čo aj plnom veľkých protikladov a rozporov, žije väčšina takých mierumilovných, nekonfliktných a humánnych ľudí, ktorí si nadovšetko cenia pokoj, prácu, rodinu, lásku, priateľstvo a mierové spolunažívanie! Prešlo iba 70 rokov od poslednej svetovej vojny a my sme sa zasa v ničom nepoučili!?“

VIERA BENKOVÁ, popredná slovenská spisovateľka v Srbsku

Top články

1D1_1907

Mapping Militarism and a Just and Sustainable Peace

Jurij foto

GREETING TO THE PEACE MARCH FROM THE PROMINENT UKRAINIAN PACIFIST YURII SHELIAZHENKO

ZJEDNOTENÍ ZA MIER

Svet sa nebezpečne priblížil k novej globálnej konfrontácii. Medzinárodný poriadok je v troskách. Veľmoci dlhodobo podkopávajú zmluvne zakotvené pravidlá účelovým výkladom, ignorovaním zásad mierového spolunažívania i bezohľadnou vojenskou agresiou.

Výsledkom je chaos, pokrytectvo a svojvôľa medzinárodných vzťahov.

V spore o to, kam sme sa za uplynulé štvrťstoročie dostali, niet nevinných. Ľudia sa zhodujú v jednom: všetci chceme mier. Nie všetci však pracujeme v jeho prospech.

Preto považujeme za nevyhnutné zastaviť roztáčajúcu sa špirálu militarizmu, násilia a nenávisti, prihlásiť sa k tradíciám humanizmu, mieru a nenásilia a vyzvať všetkých ľudí dobrej vôle na spoločné prijatie a presadzovanie opatrení, ktoré povedú ku kultúre mieru, spolupráce a bezpečnosti pre všetkých.