ETELA FARKAŠOVÁ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

“At a time when our society is increasingly polarized in various ways, when for political and ideological reasons there is disagreement between longtime friends, even families, an initiative has emerged with the ambition to overcome partial differences, differences of opinion and unite thousands (perhaps later there will be tens of thousands, even more …) people in an effort to achieve a common goal: to prevent wars … The fact that so many people have already supported this challenge in a social atmosphere, where there is also a tendency to escalate tensions and see war as the only way to settle conditions in Eastern Europe, proves that the idea of peacekeeping is paramount for all of them. “

ETELA FARKAŠOVÁ, philosopher and writer

Top články

1D1_1907

Mapping Militarism and a Just and Sustainable Peace

Jurij foto

GREETING TO THE PEACE MARCH FROM THE PROMINENT UKRAINIAN PACIFIST YURII SHELIAZHENKO

ZJEDNOTENÍ ZA MIER

Svet sa nebezpečne priblížil k novej globálnej konfrontácii. Medzinárodný poriadok je v troskách. Veľmoci dlhodobo podkopávajú zmluvne zakotvené pravidlá účelovým výkladom, ignorovaním zásad mierového spolunažívania i bezohľadnou vojenskou agresiou.

Výsledkom je chaos, pokrytectvo a svojvôľa medzinárodných vzťahov.

V spore o to, kam sme sa za uplynulé štvrťstoročie dostali, niet nevinných. Ľudia sa zhodujú v jednom: všetci chceme mier. Nie všetci však pracujeme v jeho prospech.

Preto považujeme za nevyhnutné zastaviť roztáčajúcu sa špirálu militarizmu, násilia a nenávisti, prihlásiť sa k tradíciám humanizmu, mieru a nenásilia a vyzvať všetkých ľudí dobrej vôle na spoločné prijatie a presadzovanie opatrení, ktoré povedú ku kultúre mieru, spolupráce a bezpečnosti pre všetkých.