ZÁPAD POTREBUJE SVOJU POLITIKU GLASNOSTI

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

EDUARD CHMELÁR, 08.06.2021

Už dlhší čas pozorujem z profesionálnych dôvodov generálneho tajomníka NATO Jensa Stoltenberga a musím skonštatovať, že na čele Severoatlantickej aliancie stojí čistý psychopat. Ten človek sa načisto zbláznil. Nikto nemá toľko nepriateľov vo svete ako USA, ale on po stretnutí s Bidenom v Bielom dome vyhlásil, že žiadna iná svetová mocnosť nemá toľko priateľov a spojencov ako Spojené štáty. Keďže však podľa jeho slov „Čína nezdieľa naše hodnoty“ (závratný objav), Rusko je čoraz agresívnejšie a naši nepriatelia investujú do nového vojenského potenciálu, musíme sa brániť a výrazom našej obrany je čo – správne, horúčkovité zbrojenie…

Človek nemusí byť rusofil, aby pochopil, že toto je choré uvažovanie a zvrátená filozofia. Európa by sa mala zamyslieť nad tým, prečo má čoraz viac nepriateľov vo svete, prečo nás Spojené štáty sťahujú do špirály nekonečných vojen a pretekov v zbrojení a či je NATO cesta k mieru a bezpečnosti. Členské štáty Severoatlantickej aliancie šialeným tempom zvyšovali zbrojenie aj napriek pandémii a uplynulý rok na neho vynaložili viac ako 1,1 bilióna ( 1100 miliárd) dolárov. To je 4-krát viac ako Čína a 16-krát viac ako Rusko. Bezkonkurenčne najviac krajín napadli za posledné desaťročia Spojené štáty (Čína alebo Irán ani jednu), majú na svedomí milióny ľudských životov a my tu ideme hovoriť o nejakej čínskej alebo ruskej hrozbe? Kto sa komu vyhráža? To, čo produkuje NATO, je jedna lživá až primitívna propaganda, ktorá nemá oporu v číslach. Ak chce Európa zostať „mierovým projektom“, musí sa bezpodmienečne emancipovať a keď to bude potrebné, tak odtrhnúť od zhubného militaristického vplyvu USA a zmeniť filozofiu svojej bezpečnosti. Adresovať Číne výčitku, že „nezdieľa naše hodnoty“, je prejavom neokoloniálnej agresivity, nie partnerstva a rešpektu. V Pekingu táto spupnosť nikoho nevystraší, iba prehĺbi nedôveru.

Na druhej strane, nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas včera vyhlásil, že Európska únia by mala zrušiť právo veta členských krajín v otázkach zahraničnej politiky. „Nemôžeme dovoliť, aby z nás robili zajatcov ľudia, ktorí svojimi vetami maria európsku zahraničnú politiku. Veto musí byť zrušené, aj keby to malo znamenať, že budeme prehlasovaní,“ povedal Maas na konferencii nemeckých veľvyslancov v Berlíne. S týmto jeho postojom súhlasí európska elita v Bruseli a najmä liberálne sily. Maasova argumentácia, že veď aj Nemecko by mohlo byť prehlasované, je však falošná a určená pre naivných. Pozrite sa, ako to vyzerá v Severoatlantickej aliancii. Každá členská krajina má teoreticky právo veta, ale ešte nikto sa neodvážil postaviť proti dominancii Spojených štátov, pretože NATO je len nástroj na uplatňovanie ich globálneho vplyvu. Veľmi podobne je to v Európskej únii. Ako vravieval Vladimír Mináč: chceli sme európske Nemecko a dostali sme nemeckú Európu. Tlak Nemecka je už dnes veľmi veľký (pozrite sa, ako dopadlo vzdorujúce Grécko) a po zrušení práva veta by bola celá stredná Európa satelitom alebo protektorátom Berlína.

Maasova požiadavka by mala logiku vo funkčnej federácii. Za súčasných okolností je však mimoriadne nebezpečná. Najprv si povedzme, v akom kontexte to povedal. V Bruseli i Berlíne sú v posledných mesiacoch neobyčajne podráždení zo suverénneho správania Maďarska. Na rozdiel od Ficovej či Pellegriniho vlády, ktorá napríklad doma odsudzovala sankcie voči Rusku, no v Bruseli sa prispôsobila väčšine, Budapešť viackrát zablokovala rozhodnutia európskej 27-ky. Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zúril, keď Maďarsko vetovalo viaceré deklarácie nielen voči Izraelu, ale aj proti Číne a Rusku. „Úprimne povedané, úplne nerozumiem, ako môžete nesúhlasiť,“ rozčuľoval sa. Nuž, praktizovaná demokracia v Bruseli nikdy nebola vítaná, hoci bola mnohokrát deklarovaná. Krásne to vidieť aj na fraške, ktorá sa dnes prezentuje pod názvom „Konferencia o budúcnosti Európskej únie“.

Už viackrát som upozornil, že podobných projektov som zažil za posledné dve desaťročia niekoľko a vždy sa skončili fiaskom a nesplnenými sľubmi. Podobne tragikomicky to prebieha aj v súčasnosti, hoci sa organizátori dušujú, že tentoraz to už bude naozaj, ale naozajsky naozajstne úplne inééé… Ale kdeže. Citujúc klasika – možno to chceli urobiť najlepšie, ale dopadlo to ako vždy: stretli sa traja technokrati (Ivan Korčok, Ladislav Mika a Peter Kmec), porozprávali sa o EÚ, potom láskavo dovolili starostlivo vybranému „ľudu“, aby im kládol otázky a oni mu napokon vysvetlili, v čom sa mýlil… Ale toto povýšenecké poučovanie nie je diskusiou. Ľudia, ktorí sa v tom vyznajú, nepotrebujú vysvetlenie, potrebujú rešpekt. Nič sa nezmenilo. Presne takto prebiehali diskusie o demokratickom deficite EÚ. Bruselskí technokrati si mysleli, že tento nedostatok sa odstráni, keď ho vysvetlia. Ale on tu je a bude aj po ich poučovaní. A ak raz Európa zahynie, zahynie na toto nevýslovné pokrytectvo byrokratov, ktorí realitu nechcú meniť ale vysvetľovať, ktorí problémy nechcú riešiť, ale zametať pod koberec. Západ potrebuje svoju „politiku glasnosti“, lebo dnes sa správa presne tak ako Sovietsky zväz pred kolapsom: ako prebyrokratizovaný moloch žijúci v lži a uzbrojený na smrť.

Zdroj úvodného obrázku: https://www.taiwannews.com.tw/en/news/3565306

Top články

Obrázok3

Medzinárodný deň materinského jazyka

Esperanto_obrázok

Posolstvo Svetového esperantského zväzu pre Organizáciu Spojených národov pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru 21. septembra 2023 

Obrazok international samit

MEDZINÁRODNÝ SAMIT ZA MIER NA UKRAJINE

ZJEDNOTENÍ ZA MIER

Svet sa nebezpečne priblížil k novej globálnej konfrontácii. Medzinárodný poriadok je v troskách. Veľmoci dlhodobo podkopávajú zmluvne zakotvené pravidlá účelovým výkladom, ignorovaním zásad mierového spolunažívania i bezohľadnou vojenskou agresiou.

Výsledkom je chaos, pokrytectvo a svojvôľa medzinárodných vzťahov.

V spore o to, kam sme sa za uplynulé štvrťstoročie dostali, niet nevinných. Ľudia sa zhodujú v jednom: všetci chceme mier. Nie všetci však pracujeme v jeho prospech.

Preto považujeme za nevyhnutné zastaviť roztáčajúcu sa špirálu militarizmu, násilia a nenávisti, prihlásiť sa k tradíciám humanizmu, mieru a nenásilia a vyzvať všetkých ľudí dobrej vôle na spoločné prijatie a presadzovanie opatrení, ktoré povedú ku kultúre mieru, spolupráce a bezpečnosti pre všetkých.