Na mierový pochod v Bratislave prišli stovky mierumilovných ľudí

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Občianske združenie Zjednotení za mier zorganizovalo na 21. septembra 2022 mierový pochod za diplomatické riešenie ukrajinského konfliktu, ktorý sa pod názvom MIER NA PRVOM MIESTE! uskutočnil na Hodžovom námestí v Bratislave. Jeho výzvu podpísali známe osobnosti spoločenského, vedeckého a kultúrneho života zo Slovenskej i Českej republiky s cieľom, aby vlády a hlavy oboch štátov namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak na diplomatické vyriešenie konfliktu.

Okrem iných rečníkov vystúpil aj bývalý minister zahraničných vecí Českej republiky a predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan, koordinátorka Medzinárodnej ligy žien za mier a slobodu na Ukrajine Nina Potarska a prihovoril sa aj predseda Ukrajinského pacifistického hnutia a čerstvý držiteľ prestížnej medzinárodnej Mierovej ceny Seana MacBridea Jurij Šeljaženko. Trasa mierového pochodu viedla od Prezidentského paláca, okolo Úradu vlády SR až po Ministerstvo zahraničných vecí SR.

Na znak mieru a nášho želania, aby sa svet uberal mierovým smerom, boli vypustené aj tri živé biele holubice, ktoré sa ešte v ten deň šťastne vrátili domov. Mierový pochod sa konal pri príležitosti Svetového dňa mieru, ktorý si každoročne pripomíname 21. septembra a počas ktorého sa konajú demonštrácie, pochody, diskusie a happeningy s mierovou tematikou na celom svete.

Na demonštrácii bola vyhlásená aj anketa o najväčšieho vojnového štváča roka 2022. Svoje nominácie môžete ešte stále posielať prostredníctvom našej stránky na sociálnej sieti Facebook.

Súčasťou akcie bola aj výzva vyše štyridsiatich osobností spoločenského, vedeckého a kultúrneho života zo Slovenskej i Českej republiky, ktoré sa obrátili na vlády a hlavy oboch štátov, aby namiesto posielania zbraní, predlžovania vojny a ďalšieho krviprelievania vyvinuli maximálny tlak na diplomatické vyriešenie konfliktu. Jej signatármi sa stali okrem iných bývalý predseda Valného zhromaždenia OSN a exminister zahraničných vecí Českej republiky Jan Kavan, bývalý prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, bývalý predseda NR SR a veľvyslanec na Ukrajine a v Bielorusku Jozef Migaš, bývalý námestník českého ministra zahraničných vecí Petr Drulák, herečky Mária Kráľovičová a Božidara Turzonovová, spisovatelia Jozef Banáš, Etela Farkašová a Anton Hykisch, hudobný skladateľ Vladimír Godár, filmový režisér Eduard Grečner, výtvarník Ivan Popovič či hudobník Marián Greksa.

Všetky fotografie z podujatia nájdete na tomto linku: https://radovajda.pic-time.com/-medzinrodnmierovfrum2022/gallery

Top články

ZZM Ukrajina

Zjednotení za mier a spravodlivosť na Ukrajine a v celej Európe

Obrázok3

Medzinárodný deň materinského jazyka

Esperanto_obrázok

Posolstvo Svetového esperantského zväzu pre Organizáciu Spojených národov pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru 21. septembra 2023 

ZJEDNOTENÍ ZA MIER

Svet sa nebezpečne priblížil k novej globálnej konfrontácii. Medzinárodný poriadok je v troskách. Veľmoci dlhodobo podkopávajú zmluvne zakotvené pravidlá účelovým výkladom, ignorovaním zásad mierového spolunažívania i bezohľadnou vojenskou agresiou.

Výsledkom je chaos, pokrytectvo a svojvôľa medzinárodných vzťahov.

V spore o to, kam sme sa za uplynulé štvrťstoročie dostali, niet nevinných. Ľudia sa zhodujú v jednom: všetci chceme mier. Nie všetci však pracujeme v jeho prospech.

Preto považujeme za nevyhnutné zastaviť roztáčajúcu sa špirálu militarizmu, násilia a nenávisti, prihlásiť sa k tradíciám humanizmu, mieru a nenásilia a vyzvať všetkých ľudí dobrej vôle na spoločné prijatie a presadzovanie opatrení, ktoré povedú ku kultúre mieru, spolupráce a bezpečnosti pre všetkých.