MIEROVÝ POCHOD ZA DIPLOMATICKÉ RIEŠENIE VOJNY NA UKRAJINE

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Priatelia, je najvyšší čas konať! Tento rok si nemôžeme dovoliť osláviť Svetový deň mieru konferenciou, pretože nie je čo oslavovať – v Európe zúri vojna. Pápež František ju dnes po prvý raz nazval „svetovou“ a táto metafora sa už čoskoro môže zmeniť na realitu: všetci vieme, že to nie je iba vojna dvoch štátov, ale vojna dvoch blokov, ktoré bojujúce strany zásobujú zbraňami a povzbudzujú ich v pokračovaní či dokonca stupňovaní krvavých bojov. Je príznačné, že hoci obe bojujúce strany – tak Ukrajina ako aj Rusko – chápu, že tento konflikt sa dá ukončiť iba diplomaciou, zároveň nevedia nájsť spôsob, ako si sadnúť za jeden rokovací stôl. Preto im treba k rokovaniu pomôcť. Západ však dosiaľ nevyvinul žiadne, opakujem ŽIADNE diplomatické aktivity.

Preto sa medzinárodná mierová iniciatíva Zjednotení za mier rozhodla usporiadať pri príležitosti Svetového dňa mieru mierový pochod pod názvom MIER NA PRVOM MIESTE!, ktorý sa bude konať 21. septembra 2022 o 17. 00 hod. v Bratislave, a bude smerovať od Prezidentského paláca okolo Úradu vlády SR až k Ministerstvu zahraničných vecí SR. Jeho cieľom je vyvinúť tlak na prezidentku, vládu a osobitne ministerstvo zahraničných vecí, ktoré sa nie náhodou volá rezort DIPLOMACIE, aby namiesto posielania zbraní a výcviku zabijakov vyvinuli maximálne úsilie na zastavenie krviprelievania a dosiahnutie mieru diplomatickou cestou, aby využili všetky svoje kontakty, medzinárodný vplyv a komparatívne výhody Slovenska na urýchlené ukončenie nezmyselnej vojny. Ak sa Zuzana Čaputová chváli tým, že vraj patrí medzi „najvplyvnejšie ženy sveta“, má možnosť to dokázať, hoci aj naplnením posolstva, ktoré v záhrade Prezidentského paláca predniesol pred rokom pápež František: nech je Slovensko poslom mieru v srdci Európy. Hoci sa na jeho slová všetci odvolávali, nikto dosiaľ pre to, aby sa Slovenská republika stala mierovým štátom, nepohol ani prstom.

Rezervujte si 21. september a mierte do Bratislavy, mesta mieru. Zdieľajte tento link, pozvite vašich blízkych, povedzte to vašim známym, prehovorte vašich kolegov, nech táto vládna moc konečne počuje z plných pľúc hlas a vôľu ľudu. Prvým potvrdeným rečníkom a vzácnym hosťom je bývalý minister zahraničných vecí a niekdajší predseda Valného zhromaždenia OSN Jan Kavan, ktorý je aj signatárom pôvodnej deklarácie iniciatívy Zjednotení za mier a dlhodobým podporovateľom mierových snáh. No rovnako si budeme vážiť účasť vás všetkých, ktorí už nechcete byť ticho. Príďte odkázať papalášom celého sveta, že túto vojnu nevedú v našom mene!

Autor: Eduard Chmelár, Prezident OZ Zjednotení za mier

Top články

ZZM Ukrajina

Zjednotení za mier a spravodlivosť na Ukrajine a v celej Európe

Obrázok3

Medzinárodný deň materinského jazyka

Esperanto_obrázok

Posolstvo Svetového esperantského zväzu pre Organizáciu Spojených národov pri príležitosti Medzinárodného dňa mieru 21. septembra 2023 

ZJEDNOTENÍ ZA MIER

Svet sa nebezpečne priblížil k novej globálnej konfrontácii. Medzinárodný poriadok je v troskách. Veľmoci dlhodobo podkopávajú zmluvne zakotvené pravidlá účelovým výkladom, ignorovaním zásad mierového spolunažívania i bezohľadnou vojenskou agresiou.

Výsledkom je chaos, pokrytectvo a svojvôľa medzinárodných vzťahov.

V spore o to, kam sme sa za uplynulé štvrťstoročie dostali, niet nevinných. Ľudia sa zhodujú v jednom: všetci chceme mier. Nie všetci však pracujeme v jeho prospech.

Preto považujeme za nevyhnutné zastaviť roztáčajúcu sa špirálu militarizmu, násilia a nenávisti, prihlásiť sa k tradíciám humanizmu, mieru a nenásilia a vyzvať všetkých ľudí dobrej vôle na spoločné prijatie a presadzovanie opatrení, ktoré povedú ku kultúre mieru, spolupráce a bezpečnosti pre všetkých.