Naši lidé

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
eduard_chmelar_01

Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD
Prezident

Doc. Mgr. Eduard Chmelár, PhD. - historik, politický analytik, publicista, bývalý rektor Akadémie médií a kandidát na prezidenta Slovenskej republiky. Podľa oxfordských Dejín politického myslenia v strednej Európe je „kľúčovou postavou mierového hnutia na Slovensku“. Organizoval protesty proti bombardovaniu Juhoslávie, viedol úspešnú občiansku kampaň za zrušenie základnej vojenskej služby, stál na čele najväčšej protivojnovej demonštrácie v dejinách Slovenska – pochodu proti vojne v Iraku, rečnil na desiatkach mierových zhromaždení a fór doma i v zahraničí. Bol predsedom petičného výboru za vypísanie referenda proti vstupu do NATO. Je propagátorom filozofie nenásilia. Za svoju novinársku činnosť získal nomináciu na Cenu Európskeho parlamentu za žurnalistiku za rok 2008. Je autorom štyroch kníh, niekoľkých desiatok odborných štúdií a nositeľom ceny Humanista roka 2021.

iveta_kompisova_01

Mgr. Iveta Kompišová, PhD.​
Predsedníčka správnej rady

Stále žijeme vo svete, kde sú mierotvorci a pacifisti považovaní za radikálov a ich význam je potlačovaný. Pozrite sa koľko vojvodcov a ľudí spojených s vojnou má u nás sochu a koľko sôch majú naopak ľudia, ktorí sa zaslúžili o mier? Verím, že sa v budúcnosti dopracujeme k tomu, že prestaneme vnímať týchto ľudí ako naivných snílkov, ktorí dúfali v niečo, čo nie je možné a budeme ich skôr chápať ako predchodcov vlastných snáh. Vyštudovala som medzinárodné vzťahy, v ktorých najvyššou hodnotou a princípom musí byť práve mier. Na rozdiel od bezpečnostnej sféry však oblasť mierových záležitostí na Slovensku nie je pokrytá žiadnou inštitúciou a slovo MIER už takmer u nás vymizol zo zahraničnopolitického slovníka. Preto som sa v roku 2020 rozhodla založiť občianske združenie Ľudia za mier / People for Peace, ktoré sa v júni 2021 zlúčilo s občianskou iniciatívou Zjednotení za mier, čím vzniklo súčasné OZ Zjednotení za mier, ktorého ciele a aktivity nájdete v našich stanovách, na sociálnych sieťach a na tejto stránke. Veríme, že vďaka osvete obyvateľstva a jeho získavaniu pre myšlienky našej mierovej iniciatívy aj my prispejeme k tomu, aby sa zabránilo ďalším vojnám a konfliktom prostredníctvom sily organizovanej verejnej mienky.

pavol_adamka_01

Mgr. Pavol Adamka, PhD.​
Člen správnej rady, manažér pre PR a social media marketing

Takmer trištvrtestoročie sme v našom priestore nezažili väčší vojenský konflikt, ktorý by sa bezprostredne dotkol mojej generácie. Zvyšok sveta však takéto šťastie nemalo a nemá, navyše sa ozbrojené konflikty presúvajú čoraz bližšie k nám. Kvôli malicherným zámienkam a profitu pár politikov a biznismenov trpia a zomierajú ľudia, ničia sa ich domovy a hodnoty, vybudované generáciami pred nami. A pritom stačí tak málo - vedieť sa porozprávať a dohodnúť. Želám si, aby už nikto nikdy vo svojom živote, ktorý je beztak dosť krátky a sám osebe zložitý, nezakúsil hrôzy vojny a mohol sa slobodne rozvíjať v mierovej spoločnosti.

balaz

Peter Baláž
Člen správnej rady

Peter Baláž je slovenský vydavateľ (www.espero.sk), aktivista, pacifista a esperantista, laureát medzinárodného ocenenia Esperantista roka za rok 2012. V súčasnosti predseda Slovenskej esperantskej federácie (SKEF) ako aj koordinátor obč. združenia "Edukácia@Internet" (www.ikso.net). Profesne sa venuje vydávaniu kníh, organizovaniu vzdelávacích medzinárodných podujatí aj tvorbe a koordinácii vzdelávacích online portálov. Vo voľnom čase sa venuje meditácii, vegánskemu vareniu, čítaniu kníh, sci-fi filmom a samozrejme esperantu :). Viac na stránke: wikipedia.org/peter-balaz

fabry

doc. JUDr. Branislav Fábry, PhD.
Člen, právny expert združenia

Branislav Fábry je slovenský právnik, ktorý v súčasnosti pôsobí na Právnickej fakulte Univerzity Komenského, kde sa venuje teórii práva a právnej etike. Profesné skúsenosti získal v súkromnej sfére aj vo verejnej správe. Zaoberá sa tiež otázkami bioetiky. V súvislosti s rastom medzinárodného napätia a zbrojenia sa v poslednom desaťročí začal publicisticky venovať problematike mieru a zlepšeniu vzťahov medzi Západom a Ruskom.

katarina_jureckova_02

Mgr. Katarína Jurečková
Členka

Aktívne sa zaujímam o medzinárodné vzťahy a históriu, najmä o dejiny druhej svetovej vojny, a studenej vojny. Práve druhá svetová vojna, tento celosvetový a najrozsiahlejší konflikt v dejinách ľudstva je pre mňa tým mementom, prečo treba propagovať mier, a najmä všemožne presadzovať mierové riešenia konfliktov, aby sa podobná udalosť už nikdy nezopakovala. Mier je základný atribút pre úspešný rozvoj spoločnosti. Iba v mierových podmienkach dokážu spoločnosť, štáty a národy plnohodnotne fungovať. V dnešnej dobe je význam mieru o to dôležitejší nakoľko žijeme v dobe, kedy pred ľudstvom stojí reálna hrozba rozpútania tretej svetovej vojny. Je veľmi smutné, že slovo mier je dnes v spoločnosti značne sprofanované a nepopulárne a ľudia, ktorí sa za mier zasadzujú, sú zosmiešňovaní a v mnohých prípadoch dehonestovaní. Táto skutočnosť náš však nesmie odradiť a našou hlavnou snahou musí byť prinavrátiť mier do spoločnosti, nielen v rovine urovnania vojenských konfliktov ale aj priniesť mier a pokoj do ľudských sŕdc a myslí.

Milan Daniel
Člen

Celoživotný občiansky aktivista, bývalý politický väzeň minulého režimu. V roku 1998 založil v Pardubiciach občianske združenie Most pre ľudské práva, pomáhajúce v integrácii cudzincom, ktorí znamenali prínos pre Českú republiku. V roku 2014, po začiatku konfliktu na Ukrajine, inicioval petíciu Európania proti vojne, ktorú podpísalo viac ako šesť tisíc signatárov. Ako novinár a politický komentátor publikoval v mnohých českých denníkoch a týždenníkoch. Momentálne nepravidelne zverejňuje svoje texty v česko - slovenskom internetovom časopise !Argument.